Dr. Bíró Balázs

Dr. Bíró Balázs vagyok, a Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinika Budapest fogorvosa. Blogomban gyakran felmerülő kérdéseket válaszolok meg egyszerű, közérthető formában. Amennyiben felkeltettem érdeklődését, szeretettel várom személyesen is.

Mikor kell gyökérkezelni a fogat?

A fogak gyökérkezelésére számos esetben szükség lehet. A fogbél valamilyen gyulladása gyakran okoz fájdalmas panaszokat. A legtöbb esetben ilyenkor a fog megmenthető az eltávolítástól, amennyiben gyökérkezeljük. Szintén ez a beavatkozás szükséges akkor, ha a fog valami miatt elhal.

Mi a gyökérkezelés?

A gyökérkezelés a fog belsejében lévő erek, idegek és egyéb élő szövetek eltávolítását, majd ezek gyökértömő anyaggal való pótlását jelentik. A fogbél eltávolítása után a gyökér csatornáit fel kell tágítani és fertőtlenítőszerekkel átöblíteni, hogy mindenféle esetlegesen megtapadt kórokozó eltávolításra kerüljön. Ezután a gyulladás nagyságától függően ideiglenes, gyógyszeres gyökértömés kerülhet behelyezésre. Amennyiben a fog már panaszmentes, elkészíthető a végleges gyökértömés, majd a végleges fogtömés vagy fogpótlás.

Mikor van szükség gyökérkezelésre?

A fogbél gyulladását sokszor könnyű diagnosztizálni: a fog hidegre rendkívül érzékeny, spontán fáj, bizonyos esetekben a fájdalom fekvő helyzetben fokozódik. Előrehaladottabb esetben már a gyökér csúcsa körüli szövetek is bevonódnak a gyulladásos folyamatba: ilyenkor olyan érzés támadhat, mintha a fog kiemelkedne a helyéről, ráharapásra, kopogtatásra érzékennyé válik. Ilyenkor gyakori, hogy a röntgenfelvételen már bizonyos fokú csontpusztulás is látható. Súlyos esetekben kísérhetik a gyulladást egyéb tünetek: duzzanat, lüktetés, esetleg levertség, láz.

A fogbél gyulladásának kiváltó oka lehet bakteriális fertőzés, mely létrejöhet túl mély szuvasodás, illetve rosszul záró, alászuvasodott tömések esetében. Külső tényezők is előidézhetik: túlterhelődés, fognyaki kopás vagy baleset.

Túl mély szuvasodások esetében sajnos gyakori, hogy „megnyílik” a fog, azaz a szuvas foganyag eltávolítása után már nem marad olyan mennyiségű ép fogszövet, ami elszigetelné a fog belsejét a fogtömésnek kialakított üregtől, ilyen esetben is szükség van a gyökérkezelésre.

Nem fáj a fogam,  mégis gyökérkezelni kell?

Az elhalt fogak gyakran teljesen fájdalommentesek és semmilyen külső ingerre nem reagálnak. Az elhalt fogbél azonban kiváló táptalaj a baktériumok számára, melyek innen eljutva a szervezet különböző részeire súlyos megbetegedéseket okoznak. Az elhalt fogak gócnak tekintendők, így gyökérkezelésük elengedhetetlen.

A gyökérkezelés sikeressége

A gyökérkezelés sikere függ a kiindulási állapottól: miért volt szükséges a beavatkozásra, mennyire szuvas a fog, milyen bonyolult a gyökércsatornák lefutása, milyen anyagokkal dolgoztunk a beavatkozás során.

A gyökérkezelt fogak idővel elgyengülnek és törékennyé válnak, esetleg elszíneződhetnek, így végleges ellátásuknál megfontolandó a hagyományos fogtömésnél valamivel „strapabíróbb” megoldás: gyakran ajánlott betét vagy korona készítése az adott fogra.

A gyökérkezelés teljesen fájdalommentes beavatkozás. Minden lépés érzéstelenítésben történik, így nem szabad hinni az olyan tévhiteknek, melyek szerint ez a kezelés borzalmasan fájdalmas lenne.

root_canal_treatment-078475-edited.jpeg



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 31
Tegnapi: 21
Heti: 63
Havi: 217
Össz.: 11 201

Látogatottság növelés
Oldal: Gyökérkezelés
Dr. Bíró Balázs - © 2008 - 2024 - drbirobalazs.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »