Dr. Bíró Balázs
Dr. Bíró Balázs vagyok, a Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinika Budapest fogorvosa. Blogomban gyakran felmerülő kérdéseket válaszolok meg egyszerű, közérthető formában. Amennyiben felkeltettem érdeklődését, szeretettel várom személyesen is.
Szájnyálkahártya elváltozások: afta
Az afta egy viszonylag gyakori szájnyálkahártyát érintő megbetegedés. Általában rendkívül fájdalmas tünetekkel jár, megjelenési formája egy vagy több gyulladásos udvarral körülvett sárgás-fehér fekély a szájüregen belül. Ránézésre összetéveszthető a herpesszel, azonban fontos a kettőt megkülönböztetni.
Az afta nem egy fertőző betegség, így elkapni nem lehet. Kialakulásának okai nem teljesen ismertek, de hátterében egy rosszul szabályozott immunválasz áll, amely hatására a szájnyálkahártya védekező funkciója lecsökken.
Hajlamosít rá a stresszes életmód, a legyengült immunrendszer és a nem megfelelő táplálkozás, illetve bizonyos vitaminok és nyomelemek hiánya (B12, folsav, vas, cink).
A megbetegedés bizonyos fokú családi halmozódást mutat. További hajlamosító tényező lehet a szájnyálkahártya sérülése, hormonális tényezők (menstruáció, fogamzásgátlók, terhesség), allergia, kémiai irritáció és a rossz szájhigiéné.
Az enyhébb aftás fekélyek otthon is kezelhetőek. A hialuronsav tartalmú ecsetelők elősegítik a gyógyulást. Érdemes figyelni a táplálkozásra is, a csípős, fűszeres ételek irritálják a nyálkahártyát, jobb puhább, kevesebb rágást igénylő táplálékot fogyasztani. A mentolos szájvizek szárítják a nyálkahártyát, így használatuk nem ajánlott.
Súlyosabb esetben szükség lehet valamilyen antimikrobiális hatású
szájöblgetőre is.
Az afta 10-14 nap alatt spontán gyógyul, azonban komolyabb esetek kezelésére, illetve a gyógyulás elősegítésére alkalmazható a rendelőnkben elérhető APDT (antimikrobiális fotodinamikus trápia), melyről bővebb információt az alábbi linken talál: