Dr. Bíró Balázs

Dr. Bíró Balázs vagyok, a Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinika Budapest fogorvosa. Blogomban gyakran felmerülő kérdéseket válaszolok meg egyszerű, közérthető formában. Amennyiben felkeltettem érdeklődését, szeretettel várom személyesen is.

Miért kell kicserélni a régi töméseket?
 
A ma elérhető tömőanyagok nagyon jók és tartósak, azonban sajnos nem szólnak örök életre, előbb-utóbb cserére szorulnak. A tömések illeszkedését a foghoz széli záródásnak nevezzük. Ha ez valamilyen oknál fogva már nem tökéletes, akkor a tömés határán új szuvasodás alakulhat ki, mely később a mélybe terjedvefog érzékenységet, súlyosabb esetben fájdalmas panaszokat okozhat. Az elálló szélű tömés emellett rendkívüli mértékben hajlamosít a lepedék lerakódására, amely tovább fokozz a szuvasodást. Ilyen esetekben érdemes új tömést készíteni. A csatolt képeken egy ilyen eset látható.
 
Természetesen a fogtömés elvesztése vagy törése miatt is szükséges lehet a csere, azonban ezek az esetek jóval ritkábbak, mint az előbb említettek.
 
Más kérdés az amalgámtömések sorsa, melyről egy későbbi posztban írok majd.
 
A legfontosabb természetesen az, hogy félévente felkeressük fogorvosunkat, hogy a felmerülő problémák minél korábbi stádiumban megállíthatóak és kezelhetőek legyenek.
 
240796602_107828994956447_5554067238912998465_n.jpg
 
 
Miért nem korszerű megoldás az amalgámtömés?
Gyakran felmerülő kérdés, hogy mi legyen a korábban készült, már meglévő amalgámtömések sorsa. Rengeteg információ kering az interneten a témáról, melyeken könnyű összezavarodni.
 
Mi is az az amalgám?
 
A fogászatban több, mint egy évszázada használatos az amalgám, mely egy fémötvözet, 56% higanyból, valamint ezüstből, ónból, cinkből és egyéb nehézfémekből áll. Megjelenésekor egy nagyon jól használható és megbízható tömőanyag volt, azonban mára eljárt felette az idő.
2018 júliusától az Európai Unióban tilos várandós nők vagy 15 éven aluli gyermekek számára amalgámtömést készíteni. A nehézfémtartalom miatt pedig 2030-ra végleg meg kell szüntetni az amalgám használatát az Európai Unióban.
 
Káros az amalgám?
 
Az amalgámból higany szabadulhat fel. Ez elsősorban nem a páciensekre, hanem a vele nagy mennyiségben dolgozó egészségügyi személyzetre jelent veszélyt. Természetesen a fogakban lévő tömések kopnak, így valamilyen mértékben a szervezetbe is juthatnak a nehézfémekből, amely Önnek sem jó.
 
Ki kell cserélni az amalgámtöméseket?
 
Manapság már nagyon ritkán készülnek amalgámtömések, így ha Önnek van ilyen tömése, az már jó eséllyel „megszolgálta a kenyerét”, így mindenképpen érdemes megnézetni, milyen állapotban van. Ha a tömés rosszul zár, azaz sérül a foggal érintkező része, vagy éppen a tömés melletti foganyag sérült, akkor a tömést ki kell cserélni.
Szintén ki kell cserélni, ha esztétikai problémát okoz.
 
Nagyon gyakori jelenség, hogy a régóta meglévő amalgámtömés szürkésre színezi a fogat, illetve a fog közelében található nyálkahártyát (amalgám tetováció). Fémtartalma miatt allergiát is okozhat, ilyen esetben szintén nem szabad bent tartani.
 
Amalgámtömést készíteni már csak azért sem érdemes, mert megfelelő rögzüléséhez nagy mennyiségű ép foganyag feláldozására van szükség, mely ellentmond a mai fogászati alapelveknek.
 
amalgam-tomes-veszelyes.jpg
 
Milyen egy modern fogtömés?
 
A mai tömőanyagok a fog színével megegyezőek, melyet a fogorvos egy fogszínkulcs segítségével választ ki Önnek. Az anyag megfelelő rögzülését nem az üreg alakja adja, hanem kémiailag is köt a foghoz, ezáltal lehetséges, hogy a lehető legkevesebb foganyagot kelljen eltávolítani.
 
Ezek az esztétikus tömőanyagok ma már elérik, sőt felül is múlják az amalgámtömések tartósságát, így semmilyen indok nem szól amellett, hogy egy elavult technika mellett döntsünk.
 
kep3.jpg


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 12
Heti: 42
Havi: 34
Össz.: 9 706

Látogatottság növelés
Oldal: Töméskészítés
Dr. Bíró Balázs - © 2008 - 2024 - drbirobalazs.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »