A pácienseim által leggyakrabban felmerülő kérdéseket igyekeztem összeszedni érthetően és egyszerűen:
• Mit jelent az esztétikus tömés?
Az esztétikus tömések a fogakkal megegyező színben és formában készülnek, így azok teljes mértékben vissza tudják adni az eredeti fogak esztétikáját, így szinte láthatatlanok.
• Jobb az esztétikus tömés, mint az amalgámtömés?
A páciensek számára általában az esztétika a legfontosabb, ebben mindenképpen jobb, mint az amalgám. Azonban más, szakmai szempontok is vannak: tartósság, széli záródás, plakkretenciós tényezők: a modern kompozitok ebben is mind túlszárnyalják az amalgámtöméseket.
• Ki kell kicserélni az amalgám töméseket?
A válasz általában igen: amalgámtömések régen készültek, így ma már megértek a cserére. Sajnos a tömések szélei idővel elállnak a saját foganyagtól, így a szájban található lepedék és baktériumok be tudnak jutni a
tömés mellett a fog mélyebb részeibe, további szuvasodást okozva.
• Miből készül egy esztétikus tömés?
Úgynevezett kompozit anyagból: ez az anyag tartalmaz üveg részecskéket vagy üvegszálakat, melyek a tartósságát adják, speciális akrilát monomereket melyek a fő tömegéért felelnek, illetve szilánt, mely az előbbi két összetevő közti kötést adja.
• Ki kell fúrni a fogat a töméshez?
Igen, sajnos fúrás nélküli fogtömés nem létezik, legalábbis olyan nem, ami jól alkalmazható a mindennapokban.
• Fájdalmas a tömés készítése?
Nem, nem fájdalmas. Általában érzéstelenítésben készítünk tömést, azonban kisebb szuvasodás esetén nincs is szükség érzéstelenítőszerekre.
• Hogyan készül egy esztétikus tömés?
A modern fogtömések néhány egyszerű lépésben készülnek: a szuvas foganyag eltávolítását követően a fogat savazni kell: ez a lépés kulcsfontosságú a tömés tartósságát tekintve, így alakul ki olyan fogfelszín, amihez a fogtömés kötni tud. Utána következik a bondozás: ez a „ragasztó” a fog és a tömőanyag között. Ezután történik a tömőanyag bevitele apró részletekben a fogba. A tömőanyag fényre köt, így a megvilágítása után már teljesen szilárd. Ezután már csak egy kis igazítás (finírozás) és polírozás következik, hogy a tömőanyag is a fogakhoz hasonlóan fényes legyen.
• Hogyan választják ki a tömés színét?
Az esztétikus tömések színben teljesen megegyeznek a saját fogakkal, így nem láthatók. A pontos árnyalat meghatározására fogszínkulcsot használunk, ami minden színből tartalmaz egy-egy „minta fogat”, melyet össze tudunk
hasonlítani a saját fogakkal.
• Mikor készíthető esztétikus tömés?
Az esetek döntő többségében készíthető esztétikus tömés, azonban egy fontos dolgot szem előtt kell tartanunk: kompozittömések tartósságának kulcsa az, hogy teljesen száraz nyálmentes környezetben készüljenek. Amennyiben ez valamilyen okból nem kivitelezhető, úgy más megoldást kell találnunk.
• Mikor nem készíthető esztétikus tömés?
Amennyiben az eltávolított foganyag mennyisége meghalad egy bizonyos mértéket, úgy nem biztos, hogy a tömés megfelelően tartós megoldást tud nyújtani. Ebben az esetben egyéb lehetőségek után kell néznünk.
• Mik az esztétikus tömések alternatívái?
Ha a foganyag hiánya nagyobb mértékű, vagy a megmaradt saját fog nem elég erős, úgy fennáll a fog törésének veszélye, amely akár a fog elvesztéséhez is vezethet. Ebben az esetben olyan végleges ellátási módot kell találnunk, a mi biztosítja a hosszútávú sikert. Ilyenkor tömés készítése helyett betét vagy korona ragasztása ajánlott.
• Milyen vizsgálatokra van szükség fogtömés előtt?
A fogtömést egy alapos szájvizsgálat előzi meg. Ilyenkor nem csak a fogakat vizsgáljuk, hanem a szájüreg nyálkahártyáját, az íny állapotát, a fogkő mennyiségét és a szájhigiéniát. A fogak megtekintése mellett szükség van röntgenvizsgálatra is, mert ott láthatóvá válnak szabadd szemmel nem felfedezhető elváltozások. A konzultációhoz szükséges fél évnél nem régebbi panorámaröntgen felvétel, melyet mi is meg tudunk csinálni.
• Milyen tartós egy esztétikus tömés?
Az esztétikus tömések megfelelő „kivitelezés” után hosszú évekig problémamentesen szolgálnak. Ehhez persze szükség van a jó szájhigiénére és a rendszeres kontrollra is.
• Lehet enni a tömés készítése után?
Amennyiben érzéstelenítésben történt a fogtömés, úgy kérjük várja meg amíg a zsibbadás elmúlik. Erre azért van szükség, mert az érzés kiesése miatt könnyen megsértheti, elharaphatja a nyelvét vagy szájnyálkahártyáját. Inni természetesen szabad. A modern esztétikus tömések fényre kötnek, így azonnal megszilárdulnak, a kezelés után megkötésükre nem kell külön várni.
• Fogtömés után lehet érzékeny a fogam?
Igen előfordulhat, különösen a mélyebb kiterjedésű szuvasodások után, hogy a fog még egy-két hétig érzékeny. Ez teljesen normális jelenség, mely általában magától megszűnik.