Milyen anyagokból készülhet inlay?
Készülhetnek fogászati fémötvözetekből, kerámiából, cirkonból vagy a leggyakrabban úgynevezett kompozit anyagból (üvegrészecskékkel erősített műanyag). Utóbbi három anyag (kerámia, cirkon, kompozit) nem tartalmaz fémet, így semmiféle allergiát nem okoz, valamint esztétikájában is teljes mértékben megegyezik az eredeti fog megjelenésével. Fémből készült betéteket ma már nem készítünk, mert esztétikájuk nem megfelelő, tartósságuk nem jobb a többi anyagénál, és áruk sem kedvezőbb, mint modernebb társaiké.
Milyen esetekben ajánlott az inlay?
Inlay minden esetben készíthető, amikor fogtömés lenne szükséges, azonban van néhány helyzet, amikor különösen ajánlott: nagy mértékben destruálódott fogak esetében jelentősen csökkenti a törésveszélyt, illetve gyökérkezelt fogak végleges ellátására is ez a javasolt módszer, mert azok idővel elgyengülnek, törékenyebbé válnak. A betét a rétegzett technikával készült töméssel ellentétben egy blokkot alkot, így terhelő erők átadása sokkal kedvezőbb, amely miatt
Hogyan készül az inlay?
Az első lépés a fogszín meghatározása. Ezután a fogorvos az inlay üregének kialakítása után lenyomatot vesz, amelyet elküld a fogtechnikai laboratóriumba. Ott a lenyomat alapján a fogtechnikus - természetesen minden egyes esetben egyedileg - elkészíti az üregbe tökéletesen passzoló inlay-t. A következő időpont alkalmával pedig a fogorvos – mint egy kirakós darabját – beilleszti és beragasztja az inlay-t a helyére, amely pontosan oda illik. A ragasztás fogszínű cementtel történik, így az is teljesen láthatatlan.
Mivel az inlay a fogtechnikus által szájon kívül, tökéletes rálátásban és teljes mértékben nyállal való érintkezéstől mentesen készül el, így az jóval szebb és tartósabb megoldást tud nyújtani, mint egy hagyományos fogtömés.
Amennyiben az Ön esetében fogtömés helyett indokolt lenne inlay készítése, azt minden esetben jelzem, és megbeszéljük, hogyan tudnánk a lehető legjobb megoldást találni az Ön számára.