Dr. Bíró Balázs
Dr. Bíró Balázs vagyok, a Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinika Budapest fogorvosa. Blogomban gyakran felmerülő kérdéseket válaszolok meg egyszerű, közérthető formában. Amennyiben felkeltettem érdeklődését, szeretettel várom személyesen is.
Koronának nevezzük azt a fogpótlás típust, amely beborítja saját fog egészét (az ún. klinikai koronát) és ahhoz cementezéssel rögzül.
A fogászati koronák indirekt fogpótlások, mert elkészítésük nem közvetlenül a szájüregben történik, hanem fogtechnikai laboratóriumban. A fogorvos, miután előkészítette (lecsiszolta) a fogat a koronához, lenyomatot vesz. A fogtechnikai laboratórium a lenyomat alapján készülő minta segítségével készíti el a koronát.
Koronát készíthetünk:
- Fogszuvasodás okozta nagymértékű fogállomány pusztulás esetén. A kisebb kiterjedésű fogszuvasodások esetén a fogat el lehet látni töméssel (esztétikai restaurációval) vagy betéttel (inlay).
- Abban az esetben, ha a fog sérülése töméssel (esztétikus restaurációval), borító-betéttel (overlay) vagy héjkerámiával nem oldható meg.
- A fogak nagyobb kopásai esetén a fogak rágófelszíneinek helyreállítására.
- Esztétikai okból, ha a fog színének elváltozása professzionális fogfehérítéssel vagy héjkerámia készítésével nem oldható meg.
- Szintén esztétikai okból készülhet korona az ún. zománc vagy dentin fejlődési zavarok esetén, illetve diasztéma (a két középső metsző közt jelentkező rés) zárására, ha az fogszabályozással vagy héjkerámia alkalmazásával nem oldható meg.
- Fogpótlási célból is készítünk koronát, mert a foghiányt pótló hidakat a korona rögzíti a (pillér)fogakon.
- Fogászati implantáció után is koronát készítünk, mert az implantátumok műcsonkjának beborítása is koronákkal történik.
Milyen anyagokból készülhet a korona?
Ma még a leggyakoribb korona típus az úgynevezett fémkerámia korona. Ebben az esetben a vázanyag egy fémötvözet, melyet kerámiával lepleznek. Nagyon tipikus szövődmény ezeknél a koronatípusoknál, hogy az ínyszél mentén idővel feketés elszíneződés látható: ezt a kerámia alól kilátszó fém okozza.
Rendelőnkben szinte kizárólag modernebb, esztétikusabb cirkonkerámia koronákat készítünk. Itt a vázanyag is fémmentes, foggal megegyező színű, így elkerülhető mindenféle későbbi hátrányos esztétikai elváltozás. Nagy előnye még, hogy a fémvázzal szemben a cirkon vázat a lenyomat alapján számítógépen tervezik, majd egy faragógép egyedileg legyártja (CAD/CAM technika), amely tökéletes pontosságot eredményez.
Az első lépés a fogszín meghatározása. Ezután a fogorvos a fog előkészítése, lepreparálása után lenyomatot vesz, amelyet elküld a fogtechnikai laboratóriumba. Ott a lenyomat alapján a fogtechnikus - természetesen minden egyes esetben egyedileg - elkészíti a csonkra tökéletesen passzoló vázat. A következő időpont a vázpróba. Ekkor nézzük, meg, hogy a majdani kész fogpótlás alapját adó cirkon váz jól illeszkedik-e, illetve elegendő hely áll rendelkezésre a kerámialeplezés számára. Amennyiben mindent rendben találunk, az utolsó alkalommal a fogorvos beilleszti és beragasztja koronát a helyére, amely pontosan oda illik. A ragasztás fogszínű cementtel történik, így az is teljesen láthatatlan.
Fontos még tudni, hogy a kezelési alkalmak között sem marad senki fog nélkül: minden esetben készítünk ideiglenes koronát, amely nem csak esztétikai szempontból fontos, hanem védelmi feladatot lát el: a lecsiszolt csonkok enélkül érzékenyek lennének, illetve megsérülhetnek, így az ideiglenes korona elengedhetetlen.